Наскільки висока конфіденційність розмов у вашому кабінеті і як її підвищити за допомогою систем маскування звуку?

 

Погана звукоізоляція особистих кабінетів і переговорних - одна з головних причин витоку конфіденційної інформації. Як захиститися від таких витоків? Чи достатньо для цього лише звукоізолюючих матеріалів? І як заощадити на звуко- і шумоізоляції без шкоди для конфіденційності?

Низька конфіденційність розмов в офісах через погану звукоізоляцію - серйозна проблема. Але ще гірше, коли співробітники перебувають у повній упевненості, що їх обговорення не чутні стороннім, а насправді це не так. Це особливо справедливо для особистих кабінетів керівництва і переговорних кімнат, де за зачиненими дверима проводяться важливі наради та ділові обговорення. У багатьох випадках витік відомостей відбувається через погану шумоізоляції кабінету, а також занадто низького рівня фонового шуму, який робить нерозбірливими розмови, що не призначені для сторонніх вух.

За останні 20 років інженери-акустики компанії SoftDb реалізували сотні проектів по підвищенню конфіденційності кабінетів і інших приміщень різного планування. В ході цих робіт проведено безліч акустичних вимірів, що виконувалися як до, так і після установки елементів звукоізоляції. У даній статті ми розглянемо чинники, які впливають на конфіденційність переговорів, та інші акустичні параметри типових робочих кабінетів і переговорних кімнат.

Основні акустичні характеристики будівельних матеріалів, що використовуються в робочих кабінетах

Звукопоглинальна здатність

Звукопоглинальна здатність - це здатність елементів конструкції офісу (перегородок, підвісних стель, фальшпідлоги, дверей) гасити звук. Якщо гучність звуку до перегородки дорівнює 80 дБ, а з її зворотного боку зменшилася до 30 дБ, то звуковбирна здатність перегородки дорівнює 50 дБ. Іншими словами, перегородка здатна гасити поширюється крізь неї звук на 50 дБ.

Клас звукопоглинання (Sound Transmission Class, STC)

Клас звукопоглинання (STC) - це стандартизована характеристика, яку використовують, щоб класифікувати матеріали по їх звукопоглинальній здатності. Клас звукопоглинання - це число в децибелах, на які гучність звуку зменшується при проходженні через перегородку з даного матеріалу. Наприклад, якщо перегородка має маркування STC-35, то це означає, що вона здатна гасити звук на 35 дБ.

Клас звукопоглинання присвоюється на основі вимірів в третьоктавних смугах частот. Проблема в тому, що виміри проводяться в лабораторних умовах. Будучи встановлено в реальному офісі, перегородка може демонструвати менші або більші показники звукопоглинання. Тому в проектах звукоізоляції часто використовують інший показник - «клас фактичного звукопоглинання» (ASTC).

Клас фактичного звукопоглинання (Apparent Sound Transmission Class, ASTC)

Клас фактичного звукопоглинання (ASTC) - це показник звукопоглинання перегородки, виміряний безпосередньо на об'єкті (в офісі відкритого планування, кабінеті, переговорній і т.п.), де ця перегородка була встановлена. Чому показник ASTC може відрізнятися від стандартизованого класу звукопоглинання (STC)? В реальних умовах звук може поширюватися через монтажні отвори, стики між перегородками, елементи інженерних комунікацій, що прокладені крізь перегородки і т.п. Дуже часто причиною витоку звуку стають настінні вимикачі і розетки, що вмонтовані в стіну, розподільні коробки, щити і т.п.

Найчастіше показник фактичного звукопоглинання (ASTC) нижче, ніж показник STC, виміряний в лабораторних умовах. З досвіду інженерів Soft dB, різниця в середньому становить 5 дБ, але в багатьох випадках вона може бути більшою, і іноді - дуже значно.

Клас звукопоглинання фальш-стелі (Ceiling Attenuation Class, CAC)

Клас звукопоглинання фальш-стелі (CAC) - це стандартний параметр, що позначає, наскільки добре конструкція стелі поглинає звук, що поширюється між двома суміжними приміщеннями через порожнину між стельовими плитками і перекриттям. У теорії, стельові плитки мають показник CAC-35, знижують гучність звуку на 35 дБ. Таке звукопоглинання для матеріалу плитки вважається хорошим. Навпаки, плитка з класом звукопоглинання CAC-25 і менше - є малопридатною для забезпечення конфіденційності розмов.

Характеристики конфіденційності переговорів

Клас мовної ізольованості (Speech Privacy Class, SPC)

Якщо «конфіденційність розмов» - суб'єктивне поняття, то клас мовної ізольованості (Speech Privacy Class, SPC) - це об'єктивна метрика, описана в стандарті ASTM E2638 під назвою «Standard Test Method for Objective Measurement of the Speech Privacy Provided by a Closed Room» («Стандартна методика об'єктивного вимірювання конфіденційності розмов, що забезпечується закритим приміщенням»), розробленому Американським товариством фахівців з випробувань та матеріалів. Цей документ визначає порядок розрахунку параметра SPC для звуку, який пошириться із закритого приміщення назовні, а також рівня фонового шуму за межами приміщення. Іншими словами, SPC - це міра захисту від потенційного підслуховування зовні, яку забезпечує закритий кабінет.

Параметр SPC має діапазон від 50 до 85 балів. Чим менше це значення, тим нижче конфіденційність розмов, яку гарантує кабінет. Закриті приміщення, для яких значення SPC нижче 60 балів, вважаються небезпечними для підслуховування ззовні. І навпаки, високу конфіденційність розмов забезпечують приміщення з показником SPC вище 60 балів. Закриті кабінети, для яких SPC перевищує 70 балів, вважаються відмінно захищеними від підслуховування. У таких офісах співробітники можуть сміливо обговорювати конфіденційні питання, не боячись бути підслуханими ззовні.

Індекс розбірливості мови (Speech Intelligibility Index, SII)

Індекс розбірливості мови (SII) - це міра, яка визначає можливість чітко розпізнавати слова, що сказані в ході розмови. SII виражений діапазоном від 0% до 100% і позначає відсоток складів, які чітко розпізнає слухач під час розмови. Чим менше цей відсоток, тим гірше розбірливість мови, і навпаки.

Архітектурні елементи кабінету, що впливають на конфіденційність розмов

Двері - слабка ланка в захисті приватності розмов

Двері кабінету - це елемент, що «винний» в більшості випадків витоку інформації, які сталися в результаті підслуховування. Типові двері офісного кабінету мають клас фактичного звукопоглинання від 20 пунктів (для дешевих дверей) до 40 пунктів (більш дорогих дверей з вбудованою звукоізоляцією). Двері з показником ASTC-40 - велика рідкість. З досвіду інженерів Sound dB, середньостатистична гіпсокартонна перегородка має клас фактичного звукопоглинання в районі 40-55 балів і блокує звук краще, ніж більшість офісних дверей, наявних на ринку. Більш того, навіть скляні перегородки зазвичай мають більш високий показник ASTC, ніж типові офісні двері.

На рис. нижче - карта інтенсивності звуку, який поширюється через конструкцію, що складається зі скляної перегородки офісного кабінету і звукоізольованих дверей. Як можна бачити, витік 90% енергії звуку відбувається через дверний поріг (на рис. Ця зона позначена червоним).

Карта інтенсивності звуку, складена за результатами вимірювань фронтальної скляної стіни і дверей офісного кабінету. Поріг - місце витоку звуку.

Розсувні двері: ще менш надійний захист конфіденційності переговорів

Якщо ваша мета - забезпечити максимальний рівень конфіденційності переговорів, то розсувні двері в кабінетах краще не використовувати в принципі. Безумовно, двері цього типу естетичні і в багатьох випадках зручні. Але клас фактичного звукопоглинання розсувних дверей (ATSC) коливається в районі 20-25 балів. Тобто двері цієї конструкції спочатку не призначені для блокування звуку, і розмови в кабінеті з розсувними дверима будуть добре чутні за його межами.

У приміщеннях, де необхідна конфіденційність розмов, слід використовувати двері з фактичним класом звукопоглинання як мінімум ATSC-30. Такий клас мають тільки спеціальні звукоізольовані двері. Зазвичай в їх специфікаціях зазначений клас звукопоглинання STC-35 і більше. Інша відмінна риса таких дверей - якісне ущільнення по всьому периметру.

Ще один нюанс при установці звукоізольованих дверей: з ними необхідно використовувати звукоізольований поріг. Іноді правильно встановлені двері класу STC-35 гарантують більш високий рівень конфіденційності, ніж двері STC-50 з неякісним або неправильно встановленим порогом.

Поширення звуку через застельовий простір підвісної стелі або простір під фальшпідлогою

Якщо в офісі змонтовані фальшстелі (підвісні стелі) або фальшпідлога, то основний шлях поширення звуку між суміжними приміщеннями в ньому - застельовий простір (і/або порожнина між бетонною підлогою і настилом фальшпідлоги).

Звук може легко поширюватися між суміжними приміщеннями в офісах з фальшcntkt. або фальшпідлогою.

Акустичні характеристики приміщень c підвісною стелею і міжстельовим простором визначаються в основному звукопоглинальної здатністю стельових плиток, іншими словами класом звукопоглинання фальшстелі (CAC). Стельова плитка зазвичай має CAC в діапазоні від 20 до 40 балів (звукопоглинальна здатність від 20 дБ до 40 дБ). Клас звукопоглинання типової стельової плитки - CAS-30. Відповідно, навіть якщо стінні перегородки мають високу звукопоглинальну здатність, то при використанні стельових плиток CAS-30 показник фактичного звукопоглинання ASTC в приміщенні буде близько 30. Настійно рекомендуємо використовувати стельові плитки з класом звукопоглинання мінімум CAC-35, а в ідеалі - CAS-40.

Фальшпідлога: менше проблем з конфіденційністю, ніж у фальшстелі

Фальшпідлога створює менше проблем з конфіденційністю розмов в кабінетах і переговорних в порівнянні з фальшстелею. Конструкція фальшпідлоги зазвичай має досить високу звукопоглинальну здатність. Але і в цьому випадку частина звуку буде поширюватися в суміжні приміщення через підлогу і ділянку під стінною перегородкою через акустичний ефект, який інженери називають «обхідна передача звуку». Бетонні перекриття і стики між підлогою та стіновою перегородкою добре відомі будівельникам як шляхи для обхідної передачі звуку.

Звукоізолюючі властивості фальшпідлоги значно погіршуються, якщо вона оснащена вентиляційними решітками. Але якщо вентиляційна решітка має лопатки, що розсіюють звук, а вентиляційні отвори розташовані на відстані один від одного, то проблема поширення звуку в суміжні приміщення стає набагато менш гострою.

Звук легше поширюється в просторі під фальшполом, якщо в підлозі передбачені вентиляційні отвори.

Як кількісно виразити конфіденційність розмов за допомогою класу мовної ізольованості (SPC)

Клас мовної ізольованості (Speech Privacy Class, SPC) розраховується шляхом додавання усередненої звукопоглинальної здатності перегородки TL (ave) і усередненого значення фонового шуму BG (ave) в точці виміру. BG (ave) - це усереднене значення фонового шуму, який людина чує, перебуваючи за межами закритого кабінету в безпосередній близькості від стінної перегородки.

SPC = TL (ave) + BG (ave)

Іншими словами, якщо усереднена звукопоглинальна здатність перегородки дорівнює 30 дБ, а усереднений рівень шуму 30 дБ, то клас мовної ізольованості (SPC) буде дорівнювати 60 балів. При цьому, якщо звукопоглинальна здатність перегородки дорівнює 5 дБ, а рівень фонового шуму поза приміщенням складає 55 дБ, то SPC теж буде дорівнювати 60.

Який показник класу мовної ізольованості вважати достатнім? Національна дослідницька рада Канади наводить таку таблицю, що основана на вимогах до конфіденційності розмов в офісних кабінетах:

Таблиця. Клас мовної ізольованості і рівень конфіденційності

Клас мовної ізольованості (SPC)

Опис

Рівень конфіденційності

SPC < 60

Звук мови чути майже завжди, і велика частина фраз розбірлива.

Незадовільний

60 ≤ SPC < 65

Звук мови часто чути, час від часу можна розібрати уривки фраз.

Задовільний

65 ≤ SPC < 70

Звук мови часто чути, але фрази погано розбірливі.

Гарний

70 ≤ SPC

Звук мови практично не чути, окремі фрази нерозбірливі.

Відмінний

Чому повна тиша в офісі - це зло?

Безумовно, в тихому офісі комфортніше працювати, ніж в шумному. Але повна тиша має побічний ефект, яку інженери-акустики неформально називають «синдромом впалої скріпки». Якщо в офісі дуже тихо, то найменший шум сприймається набагато гучнішим, ніж він є насправді. Іншими словами, навіть звук впалої скріпки в дуже тихому офісі може стати відволікаючим чинником.

А тепер уявімо ситуацію: в кабінеті за зачиненими дверима йде конфіденційне обговорення, а в суміжному офісі настільки тихо, що чутно навіть дихання співробітників. Зрозуміло, в цьому випадку будь-яка фраза, що лунає з кабінету, приверне загальну увагу. Причому співробітники будуть прислухатися до розмови мимоволі, не маючи наміру підслухати розмову. Ось чому фоновий шум в офісі далеко не завжди шкідливий. Коли мова йде про конфіденційність, він може зробити важливі розмови нерозбірливими і тим самим запобігти витоку важливої ​​інформації.

Фоновий шум як засіб забезпечення конфіденційності розмов

Якщо повернутися до формули розрахунку класу мовної ізольованості (SPC), то неважко помітити прямий взаємозв'язок між конфіденційністю і рівнем фонового шуму в приміщенні. Фоновий шум - ключовий фактор конфіденційності. Він так само важливий, як звукопоглинальна здатність будівельних матеріалів, що використовуються в приміщенні. На жаль, архітектори і дизайнери звертають увагу тільки на клас звукопоглинання матеріалів (STC) і забувають про фактор фонового шуму. І зовсім даремно. У багатьох проектах забезпечення конфіденційності розмов домогтися потрібного рівня фонового шуму набагато простіше, ніж надійно звукоізолювати перегородки.

Часто підвищити клас мовної ізольованості на 10 балів за допомогою матеріалів з високою звукопоглинаючою здатністю буває куди важче і дорожче, ніж підвищити на ті ж 10 балів (10 дБ) за допомогою системи маскування звуку.

В одному зі своїх проектів інженери Soft dB виміряли рівень фонового шуму в офісному приміщенні, де в робочий час постійно перебували співробітники, і отримали середнє значення 38 дБА. У тому ж приміщенні, але без співробітників, рівень фонового шуму не перевищував 35 дБА. По суті, в робочі години офіс можна було назвати «абсолютно тихим». Забезпечити конфіденційність розмов в суміжному кабінеті керівника за допомогою матеріалів з високою звукопоглинальною здатністю в таких умовах дуже складно. Зате якщо штучно підвищити рівень фонового шуму в офісі до 42-43 дБА без акустичного дискомфорту для співробітників, то можна домогтися значного зростання рівня конфіденційності розмов. Саме це - одне із завдань, яке можна вирішити за допомогою системи маскування звуку.

Використання системи маскування звуку (саундмаскінгу) гарантуює конфіденційність переговорів

Один з головних принципів, що лежать в основі системи маскування звуку - підвищення фонового шуму до рівня, коли розмови, які ведуться поблизу від мимовільного слухача, стають нерозбірливими. Але при цьому фоновий шум підвищується так, щоб не створювати акустичного дискомфорту в офісі. З правильно налагодженою системою маскування звуку вдається уникнути «синдрому впалої скріпки», коли будь-який звук в тихому офісі привертає загальну увагу. Система маскування звуку робить це, відтворюючи в приміщенні звук (широкосмуговий шум) зі спеціально підібраним частотним спектром. Система маскування звуку:

  • Накладає додатковий шум на звук мови в приміщенні заглушає (маскує) його, не посилюючи при цьому фоновий шум на більш високих частотах (тобто не створюючи «білий шум», характерний, наприклад, для телевізорів, які не налаштованих на прийом ТВ-сигналу ). При цьому слова, що доносяться з кабінету або переговорної і не призначені для сторонніх, стають нерозбірливими.
  • Точно підлаштовує маскує звук по потрібним частотам і утримує ці частоти в строго визначеному діапазоні, що допомагає звести до мінімуму дискомфорт для співробітників в приміщенні.
  • Здатна відстежувати природний фоновий шум в офісі. Замість того щоб просто відтворювати в приміщенні додатковий шум, вона автоматично визначає частотний спектр природного фонового шуму і додає в нього тільки ті частоти, які зроблять конфіденційні розмови нерозбірливими для випадкового слухача. Крім того, після запуску системи маскування звуку працівники сприймають офіс як «більш тихий», оскільки система вирівнює частоти природного фонового шуму. Наприклад, працівникам буде менше докучати шум, що доноситься від систем вентиляції і кондиціонування, оргтехніки і т.п.
  • Налаштовує і оптимізує маскувальний шум в кожній окремій зоні офісу в залежності від акустичної обстановки в цих зонах. Це важливо, оскільки природний фоновий шум в різних частинах приміщення різний. Це стосується і офісів з відкритим плануванням, і окремих кабінетів. Якісна система маскування звуку точно вимірює рівень фонового шуму в кожній зоні і адаптивно підлаштовує рівень маскувального звуку в ній.

Система маскування звуку збільшує рівень фонового шуму в офісі рівно настільки, скільки потрібно для підвищення конфіденційності переговорів. Але при цьому такий шум не створює дискомфорту для співробітників.

Як за допомогою системи маскування звуку вплинути на клас фактичного звукопоглинання

Зрозуміло, система саундмаскінгу не може безпосередньо збільшити фактичне звукопоглинання (ASTC) стінної перегородки - цей показник залежить тільки від використовуваних в перегородці матеріалів і її конструктивних особливостей. Але за допомогою звукомаскування можна значно підсилити конфіденційність розмов, та, відповідно, домогтися того ж ефекту, що і при використанні перегородок з високим ASTC.

За нашими спостереженнями, монтаж системи маскування звуку дає той же результат, що і збільшення класу фактичного звукопоглинання перегородки на 5-10 балів. Іншими словами, конфіденційність розмов в приміщеннях з перегородками, наприклад, ASTC-50, буде такою ж, як з перегородками ASTC-55 або 60.

Як ми вже говорили, формула, за якою розраховується клас мовної ізольованості (SPC), вказує на прямий взаємозв'язок конфіденційності розмов і рівня фонового шуму. Його підвищення на 5-10 дБ дає збільшення SPC на 5-10 балів. При цьому відпадає необхідність забезпечувати перегородку додатковими звукопоглинальними матеріалами, а також змінювати двері і стельову плитку на їх аналоги з більш високою звукопоглинальною здатністю. Так можна не тільки домогтися економії на матеріалах, а й уникнути пильних і шумних будівельних робіт, що здатні паралізувати офіс на тижні. Впровадження системи маскування звуку допоможе також переобладнати під переговорні кімнати з високим ступенем конфіденційності навіть ті приміщення, які для цих цілей були спочатку не призначені.

Маскування звуку - більш просте і дешеве рішення, ніж установка додаткової звукоізоляції кабінету

Одна з головних переваг системи саундмаскінгу полягає в тому, що її дешевше інсталювати і експлуатувати, ніж підвищувати фактичний клас звукопоглинання стінних перегородок, дверей та підлоги. Систему маскування звуку можна змонтувати та налаштувати за день, не заважаючи співробітникам займатися робочими справами. У великих офісах може знадобитися трохи більше часу на установку динаміків і контролера, прокладку кабелів (і підключення до існуючої системи гучного оповіщення в будівлі, якщо це потрібно). Але такі роботи незрівнянно простіші і дешевші в порівнянні з закупівлею та монтажем звукоізолювальних матеріалів.

Вплив системи маскування звуку на клас мовної ізольованості в реальних проектах

Наведемо приклад реальних вимірів SPC до і після впровадження системи маскування звуку. В одному з недавніх проектів потрібно було підвищити конфіденційність розмов, усунувши ймовірність підслуховування з коридору. Звукопоглинальна здатність (TL) перегородки з встановленими в неї дверима склала 30 балів. Крім того, наші інженери виміряли рівень фонового шуму (BG) в коридорі і отримали значення 38 дБА, що в децибелах дорівнює 28 дБ.

Неважко підрахувати, що клас мовної ізольованості SPC склав 58 балів (30 + 28). Це на 2 бали нижче мінімально допустимого значення.

Після установки системи маскування звуку рівень фонового шуму вдалося збільшити на 7 дБ - до 35 дБ. Нейтральний і рівномірний маскувальний шум, що вироблений системою, не створює незручностей співробітникам. При цьому загальний клас мовної ізольованості в кабінеті виріс до 65 балів (35 дБ загального фонового шуму плюс 30 балів звукопоглинальної здатності перегородки). Цього цілком достатньо для забезпечення конфіденційності розмов.

Клас мовної ізольованості (SPC) з маскуванням звуку та без нього

Куди відбувається витік звуку мови

SPC без звукомаскування

Оцінка

SPC з маскуванням звуку

Оцінка

Коридор

28+30=58

Незадовільно

35+30=65

Задовільно

Висновки: що важливо пам'ятати при виборі шумоізоляції кабінету і системи маскування звуку?

Якщо конфіденційність переговорів під загрозою через недостатню звукоізоляцію приміщення, а рівень фонового шуму в офісі становить 43 дБА і менше, то має сенс вкладати не в оснащення кімнат дорогими звукоізолюючими матеріалами, а встановити систему маскування звуку, що підсилює рівень фонового шуму. У той же час, якщо є можливість звукоізолювати офіс матеріалами з високою звукопоглинальною здатністю ще на етапі будівництва, то це, безумовно, треба зробити.

Сама по собі система маскування звуку вирішує три мети: вона забезпечує більш високий акустичний комфорт в кабінеті і в усьому офісі, усуває потужний відволікаючий фактор у вигляді розмов колег, що заважають співробітнику зосередитися, і підвищує конфіденційність розмов. Але коли в першу чергу потрібно домогтися саме високої конфіденційності, саундмаскінг найефективніше працює в поєднанні зі звукоізолюючими матеріалами, що мають високі показники CAC (стельова плитка) і ASTC (стінні перегородки, підлога і двері). Якщо ці матеріали не мають достатньої звукопоглинальної здатності, то системі маскування звуку буде складно забезпечити високу конфіденційність розмов. Але така система може значно підвищити її в приміщеннях з недостатньо високим рівнем фонового шуму, не доставляючи дискомфорту співробітникам.