0 800 332 008 (Безкоштовно)
+38 (098) 305-74-01 (Київстар)

Як усунути проблеми зі звуком у відеоконференціях Skype і на інших UC-платформах

Ваші відеоконференції в сервісах уніфікованих комунікацій зриваються через погану якість звуку, і ви грішите на швидкість інтернет-з'єднання? Не поспішайте з висновками: можливо, проблема має зовсім інше коріння, і її легко усунути.

Як часто вам доводилося стикатися з низькою якістю передачі звуку під час важливої ​​відеоконференції в Skype, Avaya UC, Cisco Jabber або іншому програмному рішенні для уніфікованих комунікацій (UC)? Голос співрозмовника «пливе» і пропадає, слова і цілі фрази складно розібрати, і в підсумку суть сказаного втрачається. З поганою якістю зображення ще можна миритися: «зависання» картинки або випадання кадрів не критичні, якщо ми добре чуємо співрозмовників. Але коли неможливо зрозуміти, що вони говорять, зустріч втрачає будь-який сенс.

З подібними труднощами стикається безліч компаній, які в силу специфіки бізнесу використовують відеоконференції. Серед них - географічно розосереджені підприємства, фірми з розгалуженими філіальними мережами і компанії зі штатом віддалених співробітників. Через проблеми зі звуком в Skype і інших популярних сервісах уніфікованих комунікацій багато навіть подумують відмовитися від відеоконференцій. Якщо ви з їх числа, не варто поспішати. Часто швидкість інтернет-з'єднання і навіть конкретні особливості того чи іншого UC-сервісу - не та причина, по якій співрозмовників погано чутно. Так в чому ж суть проблеми і як її усунути?

Причини дефектів звуку в UC-платформах

Програмні платформи на зразок Skype, Avaya UC, Jabber - дешева, а часто і зовсім безкоштовна, альтернатива дорогим спеціалізованим апаратним рішенням для відеоконференцзв'язку на кшталт Cisco Telepresence. В ті часи, коли такі програми лише з'явилися, функція відеоконференцій в них залишала бажати кращого. Якість картинки страждала від сукупності декількох чинників - повільного інтернет-з'єднання, недостатньої потужності процесорів і графічної підсистеми комп'ютерів, а також низької роздільної здатності веб-камери. Сьогодні ці недоліки пішли в минуле: широкосмуговий інтернет-доступ став практично повсюдним, а продуктивність десктопів і ноутбуків значно зросла. На жаль, з якістю звуку в відеоконференціях проблема вирішена не до кінця. Чому?

Припустимо, ви вирішили провести відеоконференцію за допомогою ноутбука. Якщо хочете використовувати вбудовані в нього колонки і мікрофон, то відразу забудьте про прийнятні характеристиках звуку: голос буде «плисти», пропадати і «заїкатися». Всі ці дефекти - побічний результат роботи технології ехоподавлення. Коли віддалений співрозмовник щось вам говорить, його мова транслюється з динаміків вашого ноутбука, звук потрапляє мікрофон і повертається вашому співрозмовнику з певною затримкою. У підсумку він чує власний голос - «відлуння». Щоб цього не відбувалося, програми для відеоконференцзв'язку намагаються його придушити. Зробити це за допомогою програмних алгоритмів виходить далеко не завжди - звідси і виникають «заїкання», «випадання» слів та інші дефекти звуку.

При використанні комп'ютерних гарнітур відлуння зазвичай не з'являється. Але, по-перше, якщо ноутбук один, а учасників конференції в кімнаті багато, то гарнітура - непридатне рішення. По-друге, далеко не кожна гарнітура гарантує якісний зв'язок через систему уніфікованих комунікацій. Вихід - у використанні спеціальної комп'ютерної периферії: гарнітур та спікерфонів з цифровими сигнальними процесорами (DSP). Схожі спеціалізовані мікросхеми використовуються в апаратних системах відеоконференсвязі. DSP не тільки придушують ефект відлуння, а й усувають інші недоліки звуку, а також оптимізують його частоту так, щоб голос звучав розбірливо і природно. Крім того, в спеціалізованих гарнітурах і спікерфонах використовуються якісні мікрофони та пристрої відтворення звуку - головні телефони і динаміки відповідно. Багато виробників покращують звучання голосу за допомогою інших фірмових технологій, таких як вбудовані динамічні еквалайзери.

Як підібрати периферійний пристрій для відеоконференцій?

Правильний вибір залежить від формату онлайн-зустрічі і кількості її учасників.

Відеоконференції в форматі «комп'ютер у кожного учасника»

Якщо у кожного співробітника, який бере участь у відеоконференції, є власний ноутбук з веб-камерою, то в якості аудіо зручно використовувати гарнітуру з DSP-процесором. Деякі виробники пропонують лінійки гарнітур, спеціально розроблених для уніфікованих комунікацій. Зазвичай ці пристрої підключаються не до звичних аудіороз'ємів 3,5 мм, а до порту USB. При використанні споживчих гарнітур зі штекером 3,5 мм обробка звуку лягає на звукові карти ноутбука. Найчастіше вони створюються для вирішення спільних завдань по обробці аудіо. Навпаки, вбудований DSP-процесор спеціалізованої USB-гарнітури гарантує оптимальний звук в діапазоні частот мовлення.

Наприклад, лінійки гарнітур Plantronics Blackwire і EncorePro обладнані DSP-процесорами для обробки звуку в розширеному частотному діапазоні та мають систему шумопоглинання, яка усуває перешкоди, фонові шуми, і відлуння. Крім того, ці гарнітури обладнані вбудованим динамічним еквалайзером (Dynamic EQ) для більш якісної передачі голосу і мультимедіа. Частина гарнітур Plantronics для уніфікованих комунікацій оптимізовані спеціально для UC-платформи Skype for Business (колишня назва - Microsoft Lync). Спеціалізовані UC-пристрої гарантують набагато якісніший звук під час відеоконференції, ніж дешеві комп'ютерні гарнітури споживчого класу.

UC-гарнітури Plantronics EncorePro (зліва) та Blackwire

 

Відеоконференція для малих груп (2-4 людини)

Що робити, якщо з вашого боку в відеоконференції повинні брати участь кілька людей, але ноутбук в приміщенні один? Зазвичай користувач повертає його так, щоб камера «бачила» присутніх, відключає гарнітуру і виводить звук на вбудовані колонки і мікрофон. Але тоді через проблеми з відлунням на якісний звук розраховувати не доводиться.

У таких випадках краще застосовувати спеціалізовані спікерфони, наприклад, Konftel EGO або Plantronics Calisto 620m. Ці компактні пристрої з вбудованим мікрофоном, динаміком і акумулятором призначені для персонального використання або малих груп. Вони підключаються до комп'ютера через порт USB або по бездротовому з'єднанню Bluetooth. Це дає можливість використовувати спікерфон не тільки з ноутбуком, але і планшетом або смартфоном, наприклад, у відрядженнях. DSP-чіп спикерфона придушує відлуння і забезпечує якісний звук в ході відеоконференції в невеликому приміщенні з кількістю учасників до чотирьох чоловік.

Спікерфони Konftel EGO та Plantronics Calisto 620m для малих груп

Відеоконференція для середніх груп (4-6 чоловік)

Для переговорних кімнат, в яких розміщується близько 4-6 чоловік, спікерфона початкового рівня вже недостатньо. Тому має сенс використовувати пристрої з більш потужними динаміками, наприклад, Konftel 55. Цей спікерфон також забезпечений DSP-процесором для обробки звуку і придушення відлуння. До ноутбука пристрій підключається через порт USB.

Старша модель - Konftel 55Wx - має вбудований акумулятор, можливість бездротового підключення до ПК або телефону по Bluetooth, а також роз'єми для пари додаткових зовнішніх мікрофонів. Вони допоможуть збільшити зону охоплення, якщо учасники конференції сидять за довгим столом.

Спікерфон для середніх груп Konftel 55Wx

Відеоконференція для великих груп (6-12 осіб)

Для великих приміщень теж існують спікерфони, але вже суміщені з конференц-телефоном. Одна з таких моделей - Konftel 300 - має можливість підключення додаткових мікрофонів і забезпечена потужними динаміками. Конференц-телефон підтримує запатентовану технологію звукопередачі OmniSound 2.0, яка гарантує високу якість звуку. Пристрій можна підключати не тільки до USB-порту комп'ютера, але і до аналогової телефонної лінії або мобільного телефону. З додаткових функцій - можливість записати конференцію на флеш-пам'ять SD Card.

 

Конференц-телефон Konftel 300 для великих груп

Відеоконференція для конференц-залів (від 12 осіб)

Окремо в ряду спеціалізованих рішень стоять системи для великих конференц-залів, в яких на відеоконференцію збираються більше 12 чоловік. У таких приміщеннях якісного звуку можна досягти тільки за допомогою більш складного обладнання - дискусійних систем. У них входять мікрофони круглого столу, підсистема звукопідсилення і динаміки, а також цифрова аудіоплатформа (звуковий процесор), наприклад, Tendzone T440/TC, для комутації аудіо та ехоподавлення. Дискусійні системи, такі як DIS DDS 5900, коштують недешево. Але вони необхідні, щоб отримати максимально якісний звук в ході відеоконференцій у великих приміщеннях. Щоб цифрова аудіоплатформа якісно справлялася з придушенням відлуння, в ній має бути присутня функція AEC (Acoustic Echo Cancellation).

Дискусійна система DIS DDS 5900 для великих конференц-залів

Висновки

Як бачимо, отримати якісний звук при використанні Skype for Business або іншої UC-платформи для відеоконференцій цілком реально. Для цього потрібно лише правильно вибрати периферійний аудіопристрій з цифровим сигнальним процесором (DSP), якісним мікрофоном і динаміками. Якщо відеоконференції - важливий інструмент вашого бізнесу, не варто покладатися на дешеві гарнітури або на вбудовані динаміки та мікрофони ноутбуків. Професійні UC-гарнітури, спікерфони та дискусійні системи обійдуться значно дешевше апаратних платформ для відеоконференцзв'язку, і при цьому забезпечать хорошу якість звуку при використанні платформ для уніфікованих комунікацій.